Jáhlový nákyp s nivou a sójovým masem.

Hlavním benefitem tohoto receptu je jeho jednoduchost a dostupnost všech surovin. Sójové maso není dnes v jen trochu větších sámoškách problém najít a věřím, že jáhly také ne, když už i v obchodě na vesnici u našich se koutek s těmito "moderními" (rozuměj znovuobjevenými tradičními) obilovinami objevil.

Vzhledem k tomu, že nákyp v základu neobsahuje žádnou zeleninu, dá se jednoduše přizpůsobit sezóně a namísto listového salátu (dovedu si představit klasický hlávkový se zálivkou), respektive čerstvé zeleniny, která už v tomto období za moc nestojí, jej doplnit kyselými okurkami, které se sem skvěle hodí (ad foto: já musela vzít zavděk vodovými rajčátky, protože mi došla zásoba domácích okurčiček od rodičů – jiné nejím!).

Inspiraci mi v tomto případě poskytla, věřte nevěřte, naše menza. Sama dělám slaný jáhlový nákyp podstatně delší dobu i jinak, se zeleninou, a i ten mám moc ráda. Při rozhodování, kterou z variant sem šoupnout, zvítězila snaha ukázat, že i tam, kde se vaří ve velkém a tradičně (samostatné patro pro vegetariány, díky Bohu za něj, bylo v naší jídelně vyčleněno teprve před pár roky), dokáží být kreativní a vymyslet zdravou a chutnou alternativu. Do doby, kdy jsem toto jídlo v menze ochutnala, jsem totiž na kombinaci jáhel, sójového granulátu a brambor nenatrefila, a ani samotnou by mne nejspíš nenapadla (přestože je překvapivě dobrá).

Přiznám se po pravdě, že sama tuto masnou alternativu příliš nemusím a pracuji s ní poměrně výjimečně, tím spíš ale mohu garantovat, že v uvedené úpravě je příjemná. Chutí mi to připomnělo mé dávné kuchařské začátky a taková ta šuppytlík zapékací jídla typu "přidej brambory, maso a smetanu". Nad skutečností, že sójové maso, jakož i sójové mléko nebo tofu, na rozdíl od fermentovaných sójových výrobků (tempehu či sojové omáčky) nebývá doporučováno k pravidelné konzumaci, bych tady přimhouřila oko, neb je to otázka dostupnosti, která se mi tu, jak už bylo řečeno, jeví jako ta zásadní.

Obzvláštní slabost pro nivu, kterou si nesu z doby, kdy jsem všechny sýry konzumovala s radostí a bez jakýchkoli omezení, je popravdě asi hlavním důvodem, proč si toto jídlo opravdu užívám. Aktuálně se nacházím v období, kdy jsem dotyčnou radovánku jak z etických, tak dietetických a zdravotních důvodů omezila (nezastírám, že druhé dva jmenované hrály prim) – asi bych nemusela uvádět, že zvláště zrající a plísňové sýry nadělají v těle neplechu a zásobují je velkým množstvím zlých tuků. Sýry si tedy dopřávám v menším množství a spíše když není zbytí, to jest typicky: a) restaurace, b) návštěva, c) když si potřebuji "zahřešit"  ale tak, že má sýr v jídle opravdu důležité a nezastupitelné místo. Mimochodem, podobně to zpětně cítím s konzumací masa  proč zapékat nudličky kuřecího s těstovinami, sýrem a vejci, když by si je člověk mohl opravdu vychutnat samostatně třeba v podobě steaku, jen se zeleninovou přílohou. Jednoduše řečeno "když už, tak už".

Dalo by se jistě namítat, že existují veganské alternativy sýrů... co však vím, nic nivě podobného a lokálně i finančně dostupného, aby to souznělo s charakterem receptu, zatím vynalezeno nebylo, takže výše uvedená zásada je dodržena. No a s vejci se to má tak... snad by i byla zastupitelná (Hraškou), ale na co si budeme hrát  již jsem použila sýr, zábrany tedy padly a mohu je s klidem použít! :) ...Dost bylo ale řečí, jde se na to.

na 4 porce:

200 g jáhel
1 balení (150 g) sójového masa  granulátu (dříve jsem registrovala, že se nabízelo i v jakési šunkové příchuti, která by byla pro tento účel ideální, na základě svého miniprůzkumu se ale obávám, že už to dnes nebude pravda)
1-2 lžíce zeleninového bujónu
5 středně velkých brambor
180 g nivy
majoránka
tymián
čerstvě mletý pepř
sůl  niva je sice slaná, ale 1/4-1/2 lžičky soli tomu neuškodí, naopak
2 vejce  mám odzkoušeno i bez nich, jsou-li ale k dispozici vejce ze spolehlivého zdroje, doporučuji nevynechávat, pokrm zvláční a zpevní; je možné rozkvedlat je ještě v trošce mléka (tady bych osobně zůstala striktní a volila jednoznačně rostlinné  kravské téměř vůbec nepiji/nepoužívám)
na vytření pekáčku a na povrch nákypu: pár plátků másla
k podávání: čerstvá zelenina, hlávkový salát nebo kyselé okurky

Jáhly nasypu do cedníku a spařím alespoň 2x vroucí vodou, následně uvařím podle návodu na obalu. Sójové maso rovněž uvařím podle návodu (ve vodě s bujónem), sliji do cedníku a důkladně z něj vymačkám vodu. Brambory oloupu a nakrájím na co nejmenší kostičky (tady je třeba brát foto s menší rezervou, neb se mi to tentokrát příliš nepovedlo). Uvařím je doměkka, což by nemělo trvat déle než 5 minut.
Uvařené jáhly, sójové maso a brambory smíchám, přidám nahrubo nastrouhanou nivu a koření, ochutnám a případně ještě podle potřeby dosolím.

Přemístím do vymaštěné zapékací mísy, zaliji rozšlehanými vejci (samostatně nebo s mlékem), pokladu kousky másla a dám zapéct. V horkovzdušné troubě nastavené na 160°C nechávám nákyp asi 15 minut. Nejlepší je, když trochu vystydne  zatepla je jeho chuť hodně jemná.
Doplním zeleninou a podávám.

Hudební okénko

Aneb když se hudební složka stane spíše podkresem pro skvělý a nápaditý videoklip.

Komentáře