Středomořský těstovinový salát.
Další hitovka podle Drobečků. Je k neuvěření, že tady pořád ještě není, tolikrát už jsem se na to chystala, tolikrát ho vařila! Takže, když už jsme u té cizrny...
Protože se jedná o recept bazální, vyvstává opět otázka kvality vstupních surovin – ke kterým se proto trochu více rozepíšu (dovolím si i malou reklamu oblíbeným produktům). Normálně bych řekla: neseženete fetu – nahraďte ji balkánským sýrem. Tady to ale neřeknu. Dejte si práci s ulovením fety, nechte si zajít chuť na aktuálně populární "tik tok pastu" (třebaže je opravdu chutná – vyzkoušeno), a zkuste tento salát, který obsahuje navíc luštěninu. Není to vůbec špatná cesta ani k prvnímu seznámení s cizrnou.
Fetu mívají za dobrou cenu v rámci řeckého týdnu v Lidlu, špatná není ani ta od značky President na Rohlíku. S cizrnou si naopak není třeba příliš lámat hlavu; pokud ale mohu trochu lobbovat za udržitelnost, v Lidlu mají za příznivou cenu cizrnu ve skle – stačí malinko slevit z kvality (ta doma uvařená je asi vždy nejlepší) ve prospěch pohodlnosti, ale i ekologie – u mě sklo jednoznačně vítězí nad plechovkou i plastovým sáčkem.
na 4 a více porcí potřebujeme:
- 300 g těstovin – jakéhokoli tvaru; momentálně jsem sice odhodlána vyzkoušet pro změnu vrtule nebo mušle, u nás je však toto jídle vyžadováno s mašličkami – v DM mají (levné) celozrnné
- 140 g cizrny v suchém stavu (většinou vařím celý sáček, z nějž pak odeberu onu necelou třetinu, nebo vytáhnu pytlík z mrazáku, prostě by očko; chceme-li se uchýlit k luštěnině sterilované, pak cca jedna a půl plechovky, nebo jedna sklenice z Lidlu, jejíž větší objem je ideální pro takové to "běžné rodinné" vaření)
- 150–200 g sušených rajčat v oleji (mám poznačeno, že to odpovídá jedné sklenici těch z Lidlu, která jsou mimochodem kvalitní i za příznivou cenu, v poslední době mi nicméně udělal radost Kaiser Franz Josef, který začal produkovat rajčata už na kousky pokrájená, což, ač se to nezdá, ušetří dost práce, obzvlášť když musí člověk uvařit během dne na home office)
- velká sklenice/plechovka černých oliv, nebo zelených – střídám podle nálady, hlavní je vyhledávat kvalitu (zvláště u těch zelených), opět můžu doporučit značku Kaiser Franz Josef
- 200 g fety – už jsem otestovala i s její veganskou alternativou (např. zn. Sheese Greek Style, kterou jsem ve větší zdravé výživě našla za cenu cca 85 Kč, což není o tolik více, než za kolik se prodává klasický feta sýr, doporučuji tedy zaexperimentovat a vyzkoušet; krom toho se na styl balkánského sýra používá i tofu zaležené v solném nálevu...)
- 2–3 lžíce oleje ze sušených rajčat (mám ráda recepty, kde se věci využívají do mrtě; i když mi kdykoli jindy zbude olej po sušených rajčatech, schovávám ho a používám na smažení tam, kde se to hodí)
- 1/2 lžičky sušeného oregana
- sůl dle chuti (pozor, feta je slaná, i když většinou méně než balkánský sýr)
Komentáře
Okomentovat