Špenátový závin.
Koncept "vezmi listové těsto, nacpi do něj, co tě napadne, a upeč (UPEČ ... ne uteč!)", je záležitost profláknutá, v tomto případě nicméně sympaticky vyladěná směrem k řecké kuchyni.
Čestné místo jí tu patří mimo jiné proto, že se jedná o recept, který mám od b (= mojí milované babičky; a ta zase od Čiriny, tedy z jedné z jejích kuchařek; a abych byla zcela přesná, Čirina uvádí, že recept získala od manželky řeckého velvyslance). Recept bych chtěla věnovat všem prarodičům, s nimiž se v téhle smutné době nemůžeme setkávat.
Jedná se sice o takové spíš párty jídlo, my si ho ale občas uděláme pro radost i jen tak k obědu, nebo k nějaké slavnostnější večeři. Za ty roky je to u nás už opravdu klasika. Pokud jde o mě, milovníkem špenátu jsem byla už roky předtím, než jsem přestala jíst maso, tento závin ale vyžaduje i můj drahý, což u zelených potravin, jako jsou saláty, brokolice nebo právě špenát, obzvlášť potěší. Dokonce zde toleruje i kopr (na který já nicméně opět nedám dopustit...).
- 1 listové těsto (45 dkg)
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 pórek střední velikosti
- 30 dkg listového špenátu (mražený nebo čerstvý)
- 2 vejce (jedno větší, do náplně, a jedno malé, na potření) – když takové najdu, dávám jedno opravdu veliké, z něhož trochu na potření odeberu, stačí to
- 20 dkg balkánského sýra / Fety (nebudu tvrdit, že je to totéž ...)
- snítka kopru (nevynechávat!)
- sušená rajčata – někdy jimi nahradím slaninu, která je použitá v originálním receptu
- čerstvě mletý pepř
- sůl
- na posyp: plátky mandlí / sezamová semínka
Na špenátovou nádivku na oleji dorůžova osmahnu najemno nakrájenou bílou část pórku (kdo dává slaninu, hodí ji na pánev spolu s pórkem), poté přidám zelenou část, kterou jen zlehka orestuji a přidám špenát – rozmražený listový, nebo čerstvý spařený a překrájený. Prohřeji, promíchám, aby se pórek se špenátem hezky spojil, a odstavím.
Do lehce prochladlé směsi vmíchám kopr, vejce (rozmíchám si je bokem v misce a přiliji jeho větší část) a na kostičky nakrájený sýr, případně i na kousky pokrájená sušená rajčata. Opatrně osolím (s vejcem je možná počkat až po této fázi, abychom směs mohli ochutnávat – solíme podle použitého sýra a dalšího, zdá se mi mj., že mražený špenát potřebuje osolit trochu více než čerstvý), opepřím.
Těsto rozdělím na potřebný počet částí, vyválím, potřu zbylým vajíčkem, nandám náplň, svinu do závinu, potřu ještě povrch a propíchám vidličkou. Já ještě sypu sezamem nebo mandlemi (s těmi je to top strop!). V troubě, předehřáté na 180°C, peču asi půl hodiny.
Hudební okénko
Písně Hradišťanu na texty Jana Skácela na mě působily už v hodinách češtiny na gymplu; je v tom sice určitý patos, ale když v poslední době potřebuji duchovní posilu, vracím se k nim...
Komentáře
Okomentovat