Omáčka z kešu oříšků se žampiony.
Receptů na podobné "smetanové" omáčky z kešu oříšků visí na internetu hromada. Já ve své, dá se říci základní verzi, vycházela z reklamního videa k mixéru. Jinde se často přidává lahůdkové droždí, hotový pokrm se ještě sype rostlinným parmazánem,... Nic z toho (co navíc chápu jako pro běžného kuchtíka zátěž), ale není zapotřebí – dovolím si říct, že na této jednoduché variantě není moc co vylepšit. Obměnu by mohla představovat výměna hub za brokolici (za cenu jistého zneatraktivnění pro masožravé typy), případně snad přidání té trochy česneku.
na 3 porce:
100 g kešu oříšků
1 lžička sypkého zeleninového bujónu (nebo cca 1 dcl teplého zeleninového vývaru)
3 lžíce oleje - olivový / kokosový bez vůně / ...
1 cibule
cca 300 g žampionů
koriandr
římský kmín
sójová omáčka
popř. himalájská sůl
k podávání: bylinky (čerstvá petrželová nať), čerstvá zelenina (kapie), semínka (slunečnicová)
příloha: rýžové těstoviny (osobně mám nejraději tenké rýžové nudle), popř. i rýže, nebo klasické těstoviny (třeba celozrnné špagety nebo široké nudle, které frčí u nás, pak už ale samozřejmě jídlo nebude bezlepkové)
Kešu oříšky namočím 5 hodin předem do vody, aby změkly a lépe se mixovaly (většinou to dělám už večer před "akcí"; a namáčím je rovnou v nádobě mixéru, tj. v menší nádobě Nutribulletu).
Na 1 lžíci oleje dozlatova orestuji pokrájenou cibulku. Ořechy sliji, přidám k nim opečenou cibulku a bujón a doliji teplou vodou po rysku (cca 1 dcl) – nebo bujón vynechám a doliji vývarem. Rozmixuji dohladka.
Žampiony nakrájím na silnější plátky a orestuji v hluboké pánvi na zbylých 2 lžících oleje. Okořením koriandrem a římským kmínem, zaliji kešu omáčkou, dochutím trochou sójové omáčky, chvíli provařím a případně ještě dosolím (soli by nemělo být potřeba přidávat moc, neb omáčka už obsahuje bujón a sójovku).
Uvařím si přílohové těstoviny. Ideální je přimíchat je k omáčce a nechat ještě chvíli společně prohřát a propojit chutě. Já to, jak vidno na fotografiích, neudělala, protože jsem sdělávala zbytky a vařila dva druhy těstovin, na každou porci jiný.
Na talíři – u nás se tohle jídlo jí z misek (nebo spíš mís :) ) – dozdobíme pro barvu něčím zeleným, doplníme čerstvou zeleninu – mně se, stran barvy i chuti, osvědčila kapie – a talíř uděláme tzv. kompletním přídavkem semínek. Tady ráda používám slunečnicová, kterých jinak nejsem velký fanda. Dobrá jsou takto na posyp nasucho orestovaná.
Komentáře
Okomentovat