"Sýrová" nachos omáčka.
Když jsem poprvé připravovala tuhle omáčku, nemyslela jsem si, že z ní bude takový hit. Nebyla jsem si ani jistá, jestli to bude k jídlu. Brambory a mrkev jako základ "sýrové" omáčky? Ale povedla se a od té doby ji nevařím z vlastní iniciativy, ale na (časté) vyžádání :) !
Posledně jsem si nadto ověřila, jak je variabilní. Tato omáčka je omáčkou původně zamýšlenou k namáčení kukuřičných chipsů – nachos. V naší multi-kulti večerce teda sice vedou tortilly, ale nachos bohužel ne, takže jsme byli nuceni improvizovat. Koupila jsem k ní chlebové chipsy Bake Rolls; dále jsme měli spadeno na kedlubnu, s tou jsme ale také nepochodili, takže jsem pokrájela, co dům dal – okurku a kapii. A bylo to pořád stejně výborné, jen lehčí – takže má člověk alespoň lepší pocit. Omáčku jsem udělala záměrně o něco hustší než obvykle, aby se na zeleninu dobře nabírala.
Myslím, že je to ideální pohoštění na párty s přáteli – každý si může vybrat, co chce namáčet (nachos, jiné krekry, zelenina) i do čeho (dají se připravit další omáčky – třeba klasická ostrá rajčatová salsa, s níž se nachos podávají třeba v brněnském Podnebí, kde jsme si je léta dávali k pivu nebo k vínu po návštěvě divadla, avokádové guacamole nebo třeba i hummus).
Omáčka je dobrá jak ještě teplá, tak i studená. Opravdu stojí za vyzkoušení, nic za to nedáte – téměř doslova... Dám za ni ruku do ohně.
P. S.: Četla jsem i o jiné veganské variantě této sýrové omáčky – kdy se veganský sýr typu čedar rozpustí v rostlinném mléce. Upřímně – bude to jednodušší a rychlejší, ale také dražší, jestli to bude lepší, tím si nejsem jistá, a bude to pochybného složení. Čili zhruba nula od nuly pojde. Asi to někdy vyzkouším a podám tu zprávu, ale na recept to není a tato varianta mi přijde experimentálně zajímavější :).
na 2 velké porce (nahradí večeři) nebo pro více lidí jako chuťovka:
200 g brambor (2 menší exempláře)
100 g mrkve (2 středně velké exempláře)
1 menší cibule – není nutná
1/2 hrnku lahůdkového droždí – mám poznačeno, že v případě nouze stačí i 1/4 hrnku (ona je to jedna z těch trvanlivých surovin, u nichž automaticky počítáme, že jsou na skladě, a když se stane, že zjistíme, že dochází, není kam pro ně rychle vyběhnout... – prodává je každá běžně zásobená zdravá výživa; při použití lahůdkového droždí bez sladu je omáčka bezlepková)
1/3 hrnku oleje – používám nejčastěji slunečnicový či řepkový, ale stejně neutrální a zdravější (pochopitelně také dražší) je třeba bodlákový; + 1/2 hrnku vody
1 lžíce citronové šťávy – je možné vynechat (jako dobré řešení pro případ, kdy zapomenu na citrony nebo zjistím, že mi zplesnivěly, se mi zdá mít po ruce citronku v biokvalitě)
sušený česnek – 1 až 1 a 1/2 lžičky
sůl – cca 1/2 lžičky
čerstvě mletý pepř, nebo i mletý bílý pepř
kurkuma – max. 1/2 lžičky
chilli podle chuti
na ozdobu: zelená cibulka / pórek / kapie nebo bílá paprika
k podávání: kukuřičné chipsy nachos, jiné krekry (Bake Rolls) nebo zelenina (okurka, kapie, kedlubna,...)
Brambory a mrkev očistím a nakrájím na malé kostičky/tenčí kolečka. Má-li se to vařit společně stejně dlouho, musí být mrkev na menší kousky než brambory, jelikož je tužší, aby se stihla uvařit – logicky :). Většinou přidávám i na silné plátky nakrájenou cibuli. Uvařím doměkka.
Uvařený základ scedím, nechám trochu vystydnout (dá se tomu i pomoci prolitím studenou vodou; dělávám to víceméně proto, že do Nutribulletu se nedoporučuje vkládat suroviny horké, kdo má mixér, který nedělá takové obstrukce, nemusí asi řešit) a rozmixuji dohladka spolu s ostatními ingrediencemi – vody dávám část a postupně dolévám (většinou to ale vyjde na toho asi půl hrnku). Mám-li lahůdkové droždí nebo česnek ne úplně jemné, ve větších vločkách, promixuji je někdy neprve samostatně a až potom přihodím zbytek.
Hudební okénko
Páteční disko!
Komentáře
Okomentovat