Nejoblíbenější zimní kaše: pohanková a pětizrnka.
Trochu to tady zase oživíme.
Na obou svých aktuálně asi nejoblíbenějších kaších (kaše vedou, protože zahřejí) oceňuji, že není potřeba nic chystat večer. Někdy je to fajn, připravit si vše den předem a ráno jen vzít a jíst, ale někdy prostě večer nad snídaní nemám tzv. kapacitu přemýšlet a pak potřebuji zaimprovizovat. Tyto kaše si v oněch případech dělám nejraději. Pohanková je o to lepší, že se vaří jen chvíli a poté delší dobu "dochází", takže získávám souvislý čas, kdy se mohu třeba namalovat :-)
Pohanková kaše s banánem/jablkem.
Tato kaše má u mne delší historii – párkrát jsem si ji vytvořila, asi před tisíci lety, podle oblíbeného blogu Drobečky, když byl ještě aktivní. Neoslovila mě tehdá nijak mocně a tak jsem na ni na dlouho zapomněla. Tuto sezonu jsem se, nevěda už coby, k pohance vrátila a hle, je to výborné – lehké, zahřeje a zasytí na dlouhou dobu.
Stejně jako autorka Drobečků rozhodně nedoporučuji lámanku nebo nedejbože mělněnou kaši, ale pěkně celé kroupy. Já ráda kupuji ty od Šmajstrly (najdete ve zdravých výživách) – líbí se mi, že je to takové osobní. Kdo si ještě v dnešní době troufne takto ručit za svůj výpěstek?
Varianta s banánem je top; když chci obměnu a ústupek směrem k lokálnosti ještě větší, volím jablko (nebojte, mandle to zas trochu vyváží...).
potřebujeme:
- 50 g pohankových krup
- 140 ml rostlinného mléka + 70 ml vody
- špetku soli
- lžičku skořice – zdá se to dost (zvlášť máte-li opravdu kvalitní, aromatickou skořici), ale věřte, není; je to výborné, a je to vedle pohanky další element se zahřívacím efektem *)
- 2 lžičky drcených lněných semínek
- menší zralý banán (jablko)
- strouhaný kokos
- vlašské ořechy (mandle)
- lžíce burákového másla
Pohanku propláchnu a dám vařit s mlékem a vodou. Mezitím si nakrájím banán na co nejmenší kousky; pár koleček si odložím na ozdobu. Když se začne pohanka vařit, přidám sůl, skořici, banán a semínka. Vařím cca 5 minut, skoro do vyvaření tekutiny – vyzkoušeno – a cca 15 minut nechávám dojít pod pokličkou zabalené v utěrce. Ozdobím kokosem, nalámanými vlašáky, kolečky banánu a naprosto nezbytnou ingrediencí: ořechovým máslem.
Jablečná obměna: nahrubo nastrouhané jablko vmíchám/přidám na stranu po dojítí pohanky, jinak se dá postupovat stejně. Jen vynechám kokos, a vlašáky nahradím nasekanými mandlemi. Přiznám se, že strašně nerada strouhám, takže banán i z tohoto pohledu vítězí.
*) Ezoterické okénko: opravdu se mi zdá, že co se poslední dvě sezóny snažím otužovat (v mém skromném provedení momentálně "jen" co nejstudenější voda na nohy na závěr každé sprchy) – a třeba (!) je to právě i častou konzumací pohanky, která má rozšiřovat cévy –, vnímám zimní teploty méně úkorně.
Pětizrnná kaše s jahodami/malinami a pistáciemi.
...podle pana Cuketky.
Předem stačí mít v zavařovačce namíchanou obilnou směs, která vystačí tak na 10 porcí. Uvádím rozpis na jednu porci, který je třeba vynásobit tolikrát, kolik porcí chcete mít v zásobě/kolik pojme vaše sklenice. Porce je to menší, pro dámy dostačující, třebaže nikoli extrémně sytící, mužskému bych rozhodně doporučila navýšit na 60 g.
- 12 g ovesných vloček
- 12 g žitných vloček
- 5 g jáhel
- 5 g pohanky – lámanky
- 5 g amarantových vloček (používám celý amarant)
- porce (40 g) připravené směsi
- 200 ml rostlinného mléka
- špetka soli
- lžička javorového sirupu
- 1/2 lžíce ořechového (mandlového) másla
- sekané/celé pistácie
- čerstvé jahody, nebo třeba rozmražené maliny (šedivé rozblemcané jahody z mrazáku ráda nemám, tedy ani nedoporučuji)
Jednoduché. Směs odměřím do kastrůlku, přidám mléko, sůl a javorový sirup a za občasného zamíchání metličkou vařím alespoň 10, lépe 15 minut (je vhodné ochutnat a zjistit, zda i jáhly obsažené ve směsi stačily změknout, pakliže ne a tekutina je vyvařená, doleji trochu vody).
Do uvařené kaše vmíchám oříškové máslo a nechám asi 5 minut dojít pod pokličkou. Mezitím si mohu rozmrazit maliny a nasekat pistácie. Podávám s ovocem a oříšky (miluji tu barevnost), zakápnuté ještě trochou javorového sirupu.
Komentáře
Okomentovat