6 tipů na vege sendviče – k večeři i na cesty.

Věcí, kterou nemám na foodblozích ráda, je, že na čtenáře (nebo alespoň na mě) zpravidla působí tak, že si autor pořád vyvařuje nějaké speciality a nad obyčejná jídla je povznesen. Chtěla bych proto ukázat, co si jako "nemasovec" chystám k večeři, když dojedu domů utahaná a bez nálady něco vymýšlet a kuchtit – klasický "chleba s něčím".

Krom poslední možnosti se všechny uvedené dají použít jako jídlo cestovní, stačí zaklopit :-). Proto také ty "sendviče" v názvu.

Z kategorie pečiva doporučuji samozřejmě kváskový nebo žitný chleba, který mám i moc ráda, doma ale příliš často nebývá, neboť ho ne vždy stihnu sama sníst. Často proto používám celozrnné tousty, které se dají uchovávat i v mrazáku. (Nakonec nepohrdnu ani plátkem obyčejného chleba, který se na rozdíl od mých žitných "kostek"  jak se jim u nás přezdívá  prodává i v naší večerce po čtvrtinkách.)

Pečivo hodím na gril (do topinkovače, paninovače) a vyrobím topinky, což ve výsledku vytvoří příjemný kontrast křupavého a měkkého, teplého a studeného.

Co na něj, viz níže  základní kánon zní: pomazánka, zdroj bílkovin, zelenina.

P. S.: Musím říct, že z dobrého záměru se vyklubala svého druhu noční můra  než jsem vše nafotila, mám už článku a jeho úprav plné zuby. Tak snad se na něj za čas budu moct zase podívat, snad nejsou fotky, s nimiž jsem spěchala, aby to už bylo, tak zlé, a snad splní svůj účel.

Tip č. 1: Ajvar a balkánský sýr.

Objev tohoto léta. Nevíte, co je ajvar? Jedná se o pomazánku z pečené papriky (pro člověka s bulharskými kořeny povinnost!). Garantuji, že se vám odbočka do zdravé výživy bohatě vyplatí. (Mají ho teda nově i u nás v Penny, ale určitý kvalitativní rozdíl tam je.)

Tip č. 2: Zeleninová pomazánka/máslo a vejce.

Varianta, která je skoro vždy po ruce. Zeleninové nebo luštěninové pomazánky jíme skoro denně (bohužel nestíhám dělat domácí, takže kupujeme, z čeho mám nicméně radost je, že jakýsi elementární výběr mají už i v některých menších obchodech, jako je třeba naše ENAPO). ...A když zrovna žádná není, jistí to máslo. Vejce od malešovských a novosedelských pipen pak mají v lednici čestné místo. Nejraději si je dělám nahniličku, výjimečně natvrdo (jako na fotografii)  výhodou samozřejmě je, že je možné uvařit jich víc a další den jen sáhnout do lednice.

Tip č. 3: Zeleninová pomazánka a uzené tofu s černou solí.

V rámci tohoto komba, které si už připravuji tak dlouho, že ani nevím, jestli jde o vlastní invenci či  o inspiraci, nedám dopustit na zeleninovou veggie pomazánku z Albertu, přesněji řečeno, jsem jí zcela bezvýhradně věrná.

Tip č. 4: Pesto, mozzarella a rajče; bonus: kaviár.

Tohle je klasika. Ad fotografie v úvodu článku: ta kulatá podložka je vegan friendly bruschetta, kterou jsem objevila v Bille. Ad fotografie nad textem: večeře ze zbytků... v roli zdatného sekundanta toust s máslem a báječným veganským kaviárem z mořských řas z IKEA, který si dávám za odměnu. Je výborný! Nedostanete s ním do sebe sice moc bílkovin, ale zato množství minerálů, které jsou v řasách, jak známo, obsaženy.

Tip č. 5: Avokádo a vejce.

Toto už se trochu kategorii "specialitka" blíží, ale zase ne moc. Je to rychlovka – třebaže přijde na to, kterou z variant vaječné úpravy člověk zvolí: zda volské oko, ztracené vejce nebo vejce nahniličku, případně natvrdo. Avokádo okořenit černou solí, vejce opepřit  nic víc netřeba. V případě cestovní varianty bych avokádo, které jinak preferuji vcelku, doporučila rozmačkat, a volské oko s propíchnutým a propečeným žloutkem zase nakrájet na pásky, eventuálně uvařit vejce natvrdo.

Tip č. 6: Máslo a tvarůžky.

Další klasika. Opět oceňuji, že je vše po ruce – tvarůžky u nás není problém koupit skoro kdekoli (i když samozřejmě ne vždy v požadované zralosti). V tomto případě jednoznačně preferuji pečivo čerstvé, co nejměkčí. Máslem ani sýrem nešetřit, sypat sladkou paprikou a doplnit jedině rajčetem (ano, rajčata mám obecně hodně ráda, zde je to ale přímo povinnost! :-)).

Hudební okénko


Komentáře